Tato nabídka není kompletní. Pokud jste cokoliv nenalezli, prosím, kontaktujte nás.

Vánoční stromečky - živý nebo umělý?

christmas-trees-featured2

Živý nebo umělý?       

Pokud patříte mezi ty, kteří budou letos řešit otázku, zda zakoupit živý nebo umělý vánoční stromek, máme pro vás několik zajímavých informací.

Zejména při volbě varianty s umělým stromečkem se jedná o poměrně důležité rozhodnutí vzhledem k tomu, že jej budete používat mnoho dalších let. Navíc právě stromeček je asi nejdůležitější vánoční dekorací a vlastně i symbolem celých vánoc.

U živých stromečků je jednoznačným plusem vůně a atmosféra, kterou do vašich bytů přinesou. Většina stromečků pochází ze specializovaných plantáží a nemusíme se tak obávat zbytečného „plundrování“ lesů.  Existují i projekty, kdy si na plantáži stromek sami vyberete a uříznete, což může být i skvělým zážitkem pro vaše ratolesti.
Nicméně plantážím je někdy vyčítáno, že se komerčně využívá příliš velká plocha půdy na to, aby se několik let pěstovali stromky, který se prakticky využijí několik málo dni v roce. Většina stromečků se následní spálí, některé se recyklují na bio-materiál.

christmas-tree-farms

 

Nevýhodou živých stromečků je obtížná manipulace, padající jehličí a slabší výběr v těsně předvánočních termínech. V neposlední řadě není zanedbatelná ani cena, která u atraktivních velkých stromků dosahuje několika tisíc.

 

Umělé vánoční stromečky prošly za poslední desetiletí obrovským vývojem. První stromek byl vyroben zhruba v roce 1930 firmou, která primárně vyráběla záchodové štětky J.
První umělé vánoční stromky, se kterými jsme se v životě setkali, měli k ideálu opravdu daleko. Bez velké nadsázky by se daly označit za zelená „košťata“.

1968_Sears_Christmas_Catalog_Artificial_Tree_3_sm

 

Největší výhodou umělých stromků je samozřejmě jejich dlouhá životnost a tím i dlouhodobá nižší finanční náročnost. Obvykle jsou také velmi skladné a jejich sestavení a složení poměrně rychlé.
Kvalitní umělé stromečky jsou vyrobeny z materiálu, který je nehořlavý, bez zápachu a naprosto bezpečný i pro malé děti. Takové stromečky jsou certifikovány například TÜV nebo SGS podle evropských norem.

               schwer-entflammbar-weihnachtsbaum zecke-im-tannenbaum tuev_sgs_geprueft  ohne-baumharz herabfallende-tannennadeln  


Umělý stromeček vám vždy zaručí perfektní a dokonalý tvar i optimální hustotu. K dispozici jsou nejen tradiční zelené stromky, ale i jinak barevné vánoční stromky – bílé, černé, růžové, zlaté, stříbrné…

Da

Současným trendem jsou vánoční stromky s jehličím vyrobeným ze vstřikovaného plastu (PE), tzv. 3D. Tato technologie doplňuje stromečky s klasickým jehličím z proužků PVC.

 

PVC
klasické nařezané proužky. Ještě v nedávné době existoval pouze tento typ imitace jehličí. Výhodou je nízká cena a obvykle velká hustota stromečku. Na první pohled je obvykle zřejmé, že se jedná o umělý stromek. Jehličí ze slabší PVC folie poměrně brzy ztrácí pevnost a tím i původní tvar.

 richi_detail_2                             Elbrus2

 

3D
tyto můžeme označit jako prémiové nebo luxusní vánoční stromečky.
Větvičky s jehličím jsou vyráběny metodou vstřikování plastu do forem, čímž se dosáhne téměř dokonalé „repliky“ přírodního jehličí.
Hlavní výhodou je velmi vysoká přirozenost a věrohodnost. Materiál je velice flexibilní a odolný. Krátkodobě jej lze umístit i v exteriéru.

alan_detail_2                      winie_2016_big

 

Jedinou nevýhodou je vyšší cena. Ale vzhledem k tomu, že stromeček budete mít dlouhá léta a vánoční atmosféra bude s takovým stromkem dokonalá, vyplatí se do něho investovat.

I v této kategorii samozřejmě existují rozdíly. Velmi důležitá je kvalita zpracování, dostatečné množství použitého materiálu a jeho celková kvalita. U některých výrobců jsme se setkali se stromky, které vydávaly nepříjemný zápach nebo konce větviček byly nebezpečně ostré.
Doporučujeme pořizovat výrobky zavedených a osvědčených výrobců, nejlépe certifikované.

 

 

Mix PVC/3D
jak již název napovídá, jedná se o mix obou variant. Uvnitř stromku je použito PVC a pouze na okrajích je 3D jehličí. Stromky bývají dostatečně husté a cenově průměrné. Obvykle se ale kombinace těchto materiálu příliš nepodaří a stromek vypadá dosti nepřirozeně.
Podle našeho názoru je lepší investovat do 3D technologie nebo do kvalitního PVC.

Alaska_detail